Register Now

Login

Lost Password

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Login

Register Now

Registracijom na PitajLekara.rs postajete član naše zajednice koja kao ideju ima pružanje odgovora na razna medicniska pitanja od strane stručnih lica. Pozivamo Vas da sa nama podelite Vaša iskustva ali i da dobijete odgovore na sve medicniske nedoumice.

Ekcem kod dece

Ekcem kod dece

Ekcem ili atopijski dermatitis je ubedljivo “najtraženija” tema među kožnim problemima kod dece. Atopijski dermatitis je ispravniji (stručniji) termin, ali se naziv ekcem nekako odomaćio i može se koristiti, naročito među roditeljima.

Zašto nastaje ekcem?

Atopijska konstitucija znači da je dete predisponirano (ima sklonost) za alergijske bolesti. Ovo je zapisano u genetskom kodu, najčešće se nasleđuje, ali ima dece koja su prva u porodici sa baš ovim problemom.

Ekcem je kombinacija ove genetske predispozicije i spoljašnjih faktora (faktora sredine) koji doprinose  nastanku bolesti. Uprošćeno, atopijski dermatitis nastaje na “terenu” suve i osetljive kože kod dece koja su sklona alergijskim reakcijama, baš ovog tipa.

Kada se pojavi crvenilo, jasno je da je nastalo zapaljenje – ono je u samom početku iritacija (nadražaj) kože, ali se kasnije može nadovezati sekundarna infekcija – bakterijska, ali nažalost i gljivice se mogu “uvaliti” u ranjenu kožu.

Naime, na površini kože NORMALNO žive bakterije koje ne prave probleme detetu, ali kad dete počne da se češe zbog intenzivnog svraba, ove bakterije prodiru u dublje slojeve kože i tamo prestaju da budu bezopasne, počinju da se razmnožavaju i počinje infekcija – zapaljenje!

Gljivice su svuda oko nas, pa i one koriste ovu “ranjenu” kožu i dodatno mogu zakomplikovati situaciju, naročito na mestima  gde je koža uglavnom pokrivena pelenama ili odećom.

Kako prepoznati ekcem?

Ekcem se može javiti bilo kad, ali obično se već u prvoj godini života uočavaju “ostrva” suve i hrapave kože koja postaje crvena (eritematozna), a ako se dete češe, mogu se videti i znaci infekcije (žućkaste “ogrebotine”, ljuspice, kao i brzo širenje promena).Može se pojaviti bilo gde, ali se obično prvo vidi na obrazima, pregibima, ali i na spoljašnjoj strani ruku i nogu.

Atopijski dermatitis ponekad ostaje prikriven u prvim godinama života, pa se “razbukta” pred polazak u školu ili kasnije tokom detinjstva. Ipak ovo se ređe dešava, i kad se pažljivo ispita “situacija” sa kožom roditelji daju podatak da dete odavno ima osteljivu kožu.

Hrana takođe može uticati na pojavu ekcema

Dve su vrste alergije na neke namirnice

-Prva je koprivnjača (urtikarija) koja nastaje brzo (obično unutar nekoliko sati) posle kontakta sa alergenom u hrani. To se relativno lako otkriva jer je reakcija burna i brzo se stigne do doktora i saveta.

-Druga vrsta reakcije na hranu je podmukla i odložena koja se NE pokazuje brzo, veća u danima i nedeljam posle “ulaska” u detetov organizam. Ekcem se može pogoršati, a nekada i nastati baš na ovaj način.

Dobar primer je alergija na kravlje mleko kod beba koja je jedan od najčešćih uzroka ekcema u prve dve godine života

Takođe, i kupanje može uticati na ekcem. Voda je “neprijatelj” za bebe koje imaju sklonost ka atopijskom dermatitisu!

Paradoksalno, ali istinito – “spoljašnja” voda, koje nema dovoljno unutar kože (koja je suva) smeta! Voda smeta jer kupanje ISUŠUJE kožu i tako pogoršava problem suve i osetljive kože.

Zato bebe sa ekcemom ne treba kupati više od dva do tri puta nedeljno, naravno uz temeljnu negu i pranje genitalnog regiona. Posle kupanja bebu treba nežno osušiti mekim pamučnim peškirom, pa odmah namazati hidrantnom kremom koja dodaje neophodnu vlažnost.

Kada se postavi dijagnoza, navažnija je adekvatna nega suve i osetljive kože. Osnov nege ovakve kože su hidrantne kreme kojima se koži dodaje ono što joj nedostaje – voda!

Hidrantne kreme “hrane” suvu kožu i tako joj pomažu da bude jača i zdravija. Uz izbegavanje onog što detetu “pojačava” ekcem (alergeni) ovo je osnov prevencije!

Leave a reply