Osećate pritisak u sinusima? Orl specijalista savetuje kako da se rešite tegoba
Svakodnevno se svojoj ambulanti susrećem sa pacijentima koji se žale na kašalj, slivanje sekreta, osećaj punoće u predelu lica i čela. Takve tegobe posledica su povećane produkcije sekreta i njegovog gomilanja u nosu, paranazalnim sinusima kao i slivanja istog u pluća. Taj sekret je u normalnim okolnostima naš prijatelj, pomaže da štetni agensi poput čestica aerozagađenja, virusa ili bakterija naprave što manju štetu u našim disajnim organima.
Fiziologija
Od nosa preko ždrela i grkljana pa sve do pluća čitava sluznica sadrži žlezde koje proizvode sekret. U fiziološkim uslovima sekret je bistar, providan, lako se eliminiše i iskašljava.
Kašalj kao zaštitini mehanizam
Kašalj je zaštitni mehanizam koji naš organizam aktivira kako bi izbacio iz sebe ono što mu smeta i ne prija. U situacijama kada dođe do virusne ili bakterijske infekcije, kada je broj čestica prašine veliki, dolazi i do povećanog stvaranja sekreta u disajnim putevima. Pojačan rad mukoznih žlezda i povećana produkcija sekreta rezultat su pokušaja našeg organizma da sve te štetne agense što efikasnije eliminiše. Međutim, takav sekret postaje gust, žilav, lepljiv i njegova eliminacija postaje otežana. Ostaje zalepljen za zidove disajnih organa, gomila se u paranazalnim sinusima čije pražnjenje u nosne šupljine postaje otežano tokom infekcije ili prisustva alergije. To je ono što posebno iritira pacijenta, gomila se u donjim partijama disajnih puteva, posebno u plućima.
Posledica nagomilavanja sekreta u plućima je kašalj koji postaje dosadan i iritantan, a neproduktivan
Paranazalni sinusi ispunjeni gustim i lepljivim sekretom ne mogu se isprazniti i to dovodi do tegoba u vidu osećaja pritiska u predelu lica i čela. Čak i ono malo sekreta koji se eliminiše, slivanjem završi u plućima i izaziva kašalj. Važno je napomenuti i da tako gust i lepljiv sekret postaje potencijalno žarište infekcije jer sadrži zarobljene mikroorganizme koji se razmnožavaju i zadržavaju. Zbog nemogućnosti adekvatne eliminacije sekreta naročito su ugroženi pacijenti koji boluju od astme ili HOBP, ali i pacijenti sa hroničnim bolestima sinusa pošto zarobljeni sekret u sinusima može dovesti do trajnog oštećenja sluznice paranazalnih sinusa, upornih i dosadnih glavobolja, a kod dece i širenje infekcije na okolne strukture poput oka ili srednjeg uva.
Olakšavanje evakuacije sekreta
Iz svega navedenog nameće se zaključak da problem slivanja i nagomilavanja sekreta u disajnim putevima, nemogućnost eliminacije iz paranazalnih sinusa nije bezazlen problem i kao takav zahteva adekvatan pristup. Pored tzv. kauzalnog lečenja, tj. lečenja uzroka problema primenom antibiotika, lekova za lečenje astme ili alergije, neophodan deo terapije moraju biti i sredstva koja olakšavaju evakuaciju sekreta. Time se sprečava njegovo zadržavanje u disajnim organima. Takva sredstva nazivamo mukoliticima, a osnovna funkcija im je da sekret učine manje gustim i lepljivim. To omogućava njegovo lakše izbacivanje.
Uz adekvatan unos tečnosti koji je važan za „razvodnjavanje“ sekreta, na raspolaganju su nam i efikasni preparati sa sa organskim medom i propolisom.
Kod pojačane sekrecije nosa ili slivanja sekreta, kako bismo prevenirali stvaranje gustog i lepljivog sekreta, teškog za eliminicaju, mukolitik može biti od velike pomoći. Takođe je bitno održavati toaletu sluznice nosa hipertonim rastvorima sa dodacima eteričnih ulja i propolisa. Ovi sastojci dodatano sprečavaju zadržavanje virusa, bakterija i prašine u nosu, ali i olakšavaju i eliminaciju sekreta iz paranazalnih sinusa.
Dr Bojan Perišić, ORL
KBC „Dr Dragiša Mišović“
Leave a reply
You must login or register to add a new comment .