Moje dete boli uvo – da li je to infekcija uva?
Svi roditelji su doživeli da u sred noći čuju plač svog deteta: „Boli me uvo!“ Bol uva je jedan od najčešćih razloga zbog koga roditelj zove pedijatra. Ali kako da znate da li je infekcija uva? Kada treba da dovedete svoje dete u ordinaciju?
Zašto se javlja bol u uvu?
Mnogo je razloga zbog kog se javlja bol u uvu. Ponekad bol nema nikakve veze sa samim uvom. Bol može da se „širi“ od upaljenog krajnika ili pokvarenog zuba. Obično se javlja uveče, kada dete plače i vuče uvo, što može biti iscrpljujuće i za dete i za roditelja. Često kod pedijatra ili ORL doktora dolazi roditelj sa problemom bola u uvu kod deteta. Taj bol se javlja jer su krajnici i grlo bliski unutrašnjem uvu.
Unutrašnje uvo ima koštani kanal koji ga povezuje sa nosem i naziva se Eustahijeva tuba. Ako se vaše dete prehladi, infekcija i zapaljenje iz nosa se preko Eustahijeve tube može proširiti i u unutrašnje uvo i prouzrokovati bol. Ova vrsta sekreta i pritiska će vremenom nestati, a poboljšava i ubrzava se kako se nos otpušava. Dodatno se uočava i postnazalno slivanje (slivanje sekreta iz nosa u grlo).
U nekim slučajevima, u uvu može da se razvije bakterijska infekcija, gnoj i još više tečnosti koja pritiska bubnu opnu. Ovo je infekcija unutrašnjeg uva ili „otitis media“.
Kako se leči bol u uvu?
Nije uvek potrebno lečenje antibioticima, pogotovo kada je infekcija u ranom stadijumu. Po vodećim svetskim pedijatrijskim preporukama, lečenje se započinje u prva tri meseca sekretolitikom, kao i ispiranjem nosa pomoću fiziološkog rastvora, antihistaminikom i kortikosteroidima.
Klinički je dokazana kombinacija propolisa i N-acetilcisteina koja popravlja kvalitet života i dece i roditelja. N-acetilcistein brzo i direktno pomaže pri razlaganju sekreta, otpušava nos i olakšava disanje, dok prečišćeni propolis, bez alergena, sa visokim procentom polifenola pomaže pri sprečavanju širenja bakterijskih, virusnih i gljivičnih infekcija.
Leave a reply
You must login or register to add a new comment .